czwartek, 10 listopada 2016

PÓŹNE LATO, BABIE LATO ..... czyli wzmacnianie narzadow srodka

     Chińczycy wyodrębniają piątą porę roku tzw. późne lato. Przypada na ostatni miesiąc lata, przyjemna, wypełniona spokojem i dostatkiem pora roku. Czas zbierania ogrodowych i leśnych darów natury. Późne lato stanowi przejście pomiędzy ekspansywnym wzrostem wiosną i latem a  chłodniejszą i bardziej tajemniczą jesienią i zimą. Czas jakby się zatrzymał, a wszystkie aktywności dokonują się bez wysiłku, jak we śnie. Okres jedności, harmonii i środkowej drogi.
    Czy tak czujesz się w tej porze roku? A co mogę zrobić aby czuć się tak jak autor opisał?  Mogę podjąć decyzję, iż przestaję się spieszyć i przestaję się czymkolwiek denerwować. Jest trudna sytuacja? Zrób wdech i powiedz do siebie: nie mam zamiaru się tym denerwować. To już bardzo, bardzo dużo a jakże proste. Możesz iść na spacer i wczuwać się w subtelne rytmy natury, możesz odkrywać rytmy i cykle sprawiające, że życie staje się proste i harmonijne. Możesz się ześrodkować i ugruntować pracując w ogrodzie lub praktykując jogę. W końcu możesz po prostu oddychać i cieszyć się chwilą.
     Późne lato przyporządkowane jest elementowi ziemi reprezentowanemu przez śledzionę i trzustkę. Aby wzmocnić te organy należy jeść jak najwięcej żywność łagodnie słodką ( nie mylić ze słodyczami) , żółtą, pomarańczową okrągłą jak dynie, marchew, proso, kukurydzę, fasolę szparagową, ziemniaki, groch, morele, ryż, tofu czy kaszę jaglaną. Z minimalną ilością przypraw , pamiętając o naturalnym, pomarańczowym antybiotyku jakim jest kurkuma. Jedzenie proste, o małej ilości składników. 
     Dobrze sprawdzają się też łagodne posty przeprowadzane w tym roku. Trzy dni spożywamy tylko kaszę jaglaną i herbatki ziołowe i wodę. Po tym okresie stopniowo wprowadzamy inne pokarmy. Dobrze działa ześrodkowująco i łatwiej będzie zrobiać Hasta Padangushthasana :) .

" Tajemnicze siły Ziemi stwarzają wilgoć w Niebiosach i żyzną glebę na ziemi; tworzą mięso ciała i brzuch ( śledzionę - trzustkę). tworzą kolory żółty... i dają głosowi zdolność do śpiewu.... tworzą usta ( zmysł smaku) , smak słodki oraz uczucie niepokoju i zmartwienia".
                                                                                                               Klasyk medycyny wewnętrznej


Poniżej przedstawiam mudry na wzmocnienie śledziony i trzustki oraz organów wewnętrznych i punktu na meridianach, aby samodzielnie wykonać sobie akupresurę. polecam przed jogą, zobaczysz jak będziesz śmigać :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz